נדחתה על הסף תביעת עיזבון המלונאי חיים שיף

נגד החברה לפיתוח חוף אילת


בית המשפט המחוזי בבאר שבע (כב' השופט יוסף אלון, נשיא בית המשפט המחוזי בב"ש) דחה תביעה כנגד החברה לפיתוח חוף אילת והחברה לפיתוח חוף ים המלח שהגיש עיזבון המלונאי חיים שיף ז"ל בסך של כעשרה מליון ש"ח. השופט אלון קיבל את טענת החברה לפיתוח חוף אילת בע"מ באמצעות באת כוחה, עו"ד ברוריה לקנר ממשרד בן שחר לקנר ושות', וקבע כי התביעה הוגשה למעלה מ-13 שנים לאחר התיישנותה ולפיכך עליה להידחות על הסף. כמו כן קבע בית המשפט כי התובע ישלם לכל אחד מהנתבעים הוצאות בסך 25,000 ש"ח בצירוף מע"מ.תמצית המקרה

בשנת 1981 נערך הסכם בין חיים שיף, מהדמויות הבולטות בענף המלונאות בישראל, לבין החברה לפיתוח חוף אילת בע"מ שעניינו תשלום הוצאות פיתוח בגין רכישת קרקע שתשמש להקמת בית מלון, שבעקבותיו שילם שיף לחברה לפיתוח חוף אילת סכום שערכו הריאלי בתוספת ריבית הינו למעלה מ-5 מיליון ש"ח. מסיבות שונות ההסכם לא יצא לפועל, חיים שיף לא הקים את המלון ובנובמבר 85 הודיעה החברה לפיתוח חוף אילת על ביטול ההסכם. במהלך השנים החזירה החברה למר שיף את הסכום ששילם, אולם מסיבותיו שלו הוא סרב לקבלו. החברה לפיתוח חוף אילת טענה כי היות ומר שיף היה בקשיים כלכליים, הוא סרב לקבל את ההחזר שכן חשש שכל הסכום יועבר ישירות לנושיו.

מאז, פעל מר שיף בדרכים שונות לקבלת מגרשים חלופיים ו/או לקבלת החזרים כספיים, בין היתר בפניה לשרים וחברי ממשלה שונים, אולם הדברים לא הגיעו מעולם לכדי הסכמות, התחייבויות או שינויי הסכמים כלשהם בין מר שיף לבין החברה, והתביעה הנוכחית הוגשה על ידי עזבונו רק בשנת 2004. החברה לפיתוח חוף אילת טענה, בין היתר, כי במהלך השנים שחלפו מאז בוטל ההסכם עם מר שיף ועד הגשת התביעה, הושקעו על ידה הכספים שהתקבלו ממר שיף בפיתוח אזור התיירות, וכי למרות שהיא חברה ממשלתית אין באפשרותה ואף אין מחובתה לשמור כספים ששולמו לה ללא כל הגבלת זמן. החברה טענה כי המחוקק קבע תקופת התיישנות וזו חלפה לה לפני שנים ארוכות.

כבוד השופט אלון ציין כי "אכן, דחיית תובענה על הסף בשל התיישנות ומבלי שתתברר לגוף טענותיה, מעוררת אי נחת מסוימת. אי נחת זו תגדל ככל שסף ההתיישנות קרוב למועד הגשת התביעה ומתעמעמת במידת מה ככל שמועד הגשת התביעה רחוק מאד ממועד התגבשות ההתיישנות".

יחד עם זאת, קבע השופט כי מאז התגבשות העילה לתביעה ועד התביעה חלפו כ- 20 שנה, וקבל את טענת החברה ובאת כוחה עו"ד ברוריה לקנר כי המנוח מר חיים שיף היה ער לטענותיו ולעילות תביעתו משך כל אותה התקופה ומשום מה בחר להתנהל בדרך שהתנהל בה.

תוצאת הדברים

בית המשפט דחה על הסף את התביעה נגד החברה לפיתוח חוף אילת (ונגד החברה לפיתוח חוף ים המלח) וחייב את עזבונו של חיים שיף לשלם לכל אחד מהנתבעים הוצאות ושכ"ט בסך כולל של 25,000 ₪ בצירוף מע"מ.
 
[חזור למעלה]            [הוספה למועדפים]            [תנאי שימוש באתר]            [מפת האתר]           [יצירת קשר]
לייבסיטי - בניית אתרים